Bezpieczeństwo przez duże „B”, czyli akcja Bezpiecznie na rowerze
Bezpieczeństwo przez duże „B”, czyli akcja Bezpiecznie na rowerze
Festyn Białczański to w kalendarzu naszych eventów punkt kulminacyjny. Dwa dni, podczas których tysiącom turystów (ale i mieszkańcom Podhala) możemy przekazać to, co w naszej akcji najważniejsze – dużą dawkę profilaktycznej wiedzy.
3 i 4 sierpnia na Kotelnicy Białczańskiej w Białce Tatrzańskiej odbyła się kolejna, a zarazem ostatnia z cyklu, akcja Bezpiecznie na rowerze – impreza edukacyjna zorganizowana pod hasłem „Wspólnie dla bezpieczeństwa” wraz z partnerami i patronami akcji. Prowadzącym akcję był jej pomysłodawca i organizator Tomasz Witek, twórca również zimowego eventu Bezpiecznie na nartach. Wydarzenie towarzyszyło XXIII edycji Festynu Białczańskiego – organizowanego nieprzerwanie od 1996 roku.
Bezpiecznie na rowerze to pomysł na promowanie szeroko pojętego bezpiecznego zachowania wśród użytkowników jednośladów oraz na przekazanie im w przystępny sposób wiedzy na temat pozytywnych postaw i obowiązujących przepisów, o których zazwyczaj zapominamy. Tymczasem kilka prostych, uniwersalnych rad może realnie uratować nam życie: stosowanie obowiązkowego oświetlenia, odblasków, noszenie kasku ochronnego, jazda na sprawnym sprzęcie, zgodnie z przepisami czy zakaz poruszania się po drodze po spożyciu alkoholu – to wiedza, która wydaje się nam oczywista, tymczasem niemal każdego dnia słyszymy o wypadkach z udziałem rowerzystów, spowodowanych właśnie brakiem zastosowania tych podstawowych zasad.
Całość wydarzenia poprowadził Tomasz Witek, który przygotował dla zgromadzonych wiele edukacyjnych atrakcji – takich jak chociażby próba prowadzenia roweru
w alkogoglach czy quizy dotyczące znajomości przepisów drogowych. Wydarzenie podczas kilku edycji przyciągnęło również organizacje, które z pojęciem bezpieczeństwa mają do czynienia na co dzień: przedstawicieli straży pożarnej, policji i lokalnych władz.
Uczestnicy – w ramach hasła „Wspólnie dla bezpieczeństwa” – mieli też okazję zapoznać się z podstawami obrony osobistej, dzięki reprezentantom Krav Maga Podhale, którzy pokazywali, w jaki sposób bronić się przed potencjalnym napastnikiem.
Akcję wsparła także Medical Clinic Podhale, wielospecjalistyczna klinika z Waksmundu koło Nowego Targu wraz z Europejskim Centrum Chirurgii Ręki, reprezentowanym przez doktora Pawła Zejlera, jednego z najlepszych w Polsce specjalistów chirurgii ręki, który tłumaczył uczestnikom, jak unikać urazów, szczególnie podczas aktywności wakacyjnych.
Można było również skorzystać z profesjonalnych pokazów udzielania pierwszej pomocy, zorganizowanych przez Podhale Rescue Team, a także podziwiać pokaz ambasadora akcji, specjalistę od rowerowych akrobacji, mistrza polski w trialu – Wojciecha Pałasza. Poza setkami uczestników, w akcji aktywnie wzięły udział takie osobistości, jak wójt Gminy Bukowina Tatrzańska – Andrzej Pietrzyk, prezes Tatry Ski – Adam Marduła, Paweł Nowobilski – organizator festynu oraz skoczek narciarski Wojciech Marusarz. Dołączyli do niech przedstawiciele term: Gorący Potok oraz Term Chochołowskich, a także firmy: Uvex, Viking, stowarzyszenie Kocham Ząb, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A, urokliwy pensjonat Markowy Dworek, ekipa filmowa z Podhale Group, tor kartingowy z Białki Tatrzańskiej oraz wolontariusze z I Oddziału Santander Bank Polska w Zakopanem, w ramach akcji #WolontariuszSantander. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie i aktywne uczestnictwo!
Warto podkreślić, iż akcja Bezpiecznie na rowerze jest partnerem edukacyjnym Tatrzańskich Wici, w ramach których odbył się Festyn Białczański, za co jesteśmy bardzo wdzięczni Helenie Buńdzie, dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury.
Ogromna dawka wiedzy, a przy okazji świetna zabawa dla całych rodzin – tak można podsumować tegoroczną edycję Bezpiecznie na rowerze. Mamy ogromną nadzieję, że wiedza, którą przekazaliśmy uczestnikom, będzie dla nich przydatna i pozwoli im na bezpieczne spędzenie wakacji oraz szczęśliwy powrót do domów. Kolejna edycja – już za rok!
fot. Michał Sobański
autor Paulina Mróz
www.bezpiecznienarowerze.org